Zaštipování

21.07.2018 20:15

Někdo se bojí, že rostlinu zaštípnutím poškodí. Někdo dokonce nezaštipuje z ideologických důvodů. A ti ostatní odborně nebo méně odborně zaštipují a jejich kytičky vesele košatí.

Pokud má rostlina dobré podmínky k životu, tj. dostatek světla, správnou vlhkost a teplotu vzduchu, je správně zalévaná a má dostatek živin, zaštipnutí ji rozhodně neublíží. Nebojte se ji tedy po vypiplání ze semínka nebo řízku zaštípnout, i když se toho třeba napoprvé obáváte. Současný stav vědy konstatuje, že rostliny bolest necítí a ani reakce rostlin na zastřihnutí jakkoliv nenaznačuje, že by tím utrpěly šok. Po zastřižení nemění svůj vzhled a pokračují v růstu. Akorát s tím rozdílem, že stonek se rozdvojí a rostlina bude celkově nižší, širší a košatější. A to je přesně to, čeho chceme docílit. Důsledkem totiž bude vyšší úroda. Při indoor pěstování bude navíc díky rozvětvení větší část rostliny ve správné vzdálenosti od Vašeho LED panelu Epistar, což zvyšuje efektivitu osvětlení. Při indoor pěstování je tedy zaštipování jedna ze základních věcí, které byste měli ovládat.

Jak konkrétně postupovat? Nejprve si pořiďte vhodný cutter - může to být žiletka, velice ostré nůžky na nehty nebo ideálně nůžky určené na zaštipování rostlin. Moje oblíbené jsou od firmy PRO CUT, ale na trhu jich je celá řada. Buďte připraveni, že rostliny je třeba zaštipovat už ve vegetativní fázi a nepromeškejte správný okamžik. Nejobvyklejší postup je, že zaštípneme centrální výhonek, když má rostlina čtyři páry listů - kulaté děložní lístky nepočítáme. Po zaštípnutí vyrostou 2 nové větve. Počkáme až na obou větvých vyroste nový pár listů a nad nimi znovu zaštípneme výhonky. Tímto způsobem získáme 4 hlavní stonky a dosáhneme vyšší úrody.

Kromě klasického zaštipování vrcholků je další obvyklu metodou zastřihávání celých vedlejší větví, na kterých bývá velmi malá úroda. To proto, aby rostlina věnovala více energie do hlavní větví. Rozhodně to můžete vyzkoušet. Časem pro to jistě získáte cit.

A na závěr varování. Je rozšířenou fámou, že je dobré v závěru kvetoucí fáze ustříhat rostliny velké listy, aby mohla více rozvíjet květy a aby nestínily. Nikdy nestřihejte rostlině zdravé zelené listy! Jsou to plochy, kde probíhá fotosyntéza, která je základem výživy. Listy částečně nebo celé odstřihněte pouze v případě, že ztratí zelenou barvu a zbarví se do hněda. Pak se jich už rostlina sama zbavuje a Vy ji v tom můžete pomoct.

 

Hezké léto.:-)

 

Zpět