Výška umístění světelného zdroje

05.02.2018 10:34

Jak vysoko panel umístit?

U HPS výbojek je výška umístění lamp vcelku snadná. Dáváme je co nejníže to jde, ale dost vysoko na to, abychom nespálili vrcholky rostlin. Kdo si není jistý, jestli dal lampu do správné výšky, může udělat jednoduchý test. Držte ruku dlaní dolu pod lampou ve výšce vrcholku rostliny po dobu 90 sekund. Pokud Vám to nebude nepříjemné, mělo by to vyhovovat i Vašim rostlinám. Obvyklá výška je asi 50 cm nad vrcholky rostlin, ale záleží na výkonu výbojky. Vyšší výkon znamená více tepla a tím i vyšší umístění, slabé výbojky jde naopak umístit níže. Samozřejmě používejte vnitřní ventilátor, který rozhání teplo mezi výbojkou a rostlinami.

V připadě LED osvětlení můžete umístit panel klidně i 5 cm nad rostlinu, aniž byste se museli bát, že ji popálíte. Optimální výška umístění to ale asi nebude. Jaká je tedy optimální výška? Než si na tuto otázku odpovíme, je třeba si ujasnit základní principy, ze kterých budeme vycházet. Platí, že:

  • čím výše nad rostliny LED panel umístíme, tím větší osvítí plochu
  • čím níže k rostlinám panel umístíme, tím bude intenzita světla vyšší
Když se vrátíme k našemu modelovému umístění LED panelu 5 cm na vrchol rostliny, je jasné, že z hlediska intenzity světla bude rozhodně spokojena. Kolik rostlin by se nám ale pod takto umítěný panel vešlo? Pod nejvýkonnější panely na našem trhu typu Epistar 2000W ( https://www.grow-led.cz/led-grow-light-2000w/ ) by se takto vešly maximálně 2 rostliny. Pokud dáte stejný panel 120 cm nad rostliny, osvítíte prostor 2x2 metry, ale intenzita osvetlení bude nízká. Ve vegetativní fázi by mohly rostliny ještě prosperovat, ale ve fázi květu by se nedostatek světla výrazně podepsal na výnosech. Osobně preferuji variantu dopřát rostlinám dostatečnou intenzitu světla, protože vím, že se to vyplatí. Proto dávám panel přibližně 35 cm nad rostliny i za cenu toho, že osvítím menší plochu. 
 
 
Doporučil bych tedy např. 1 LED panel 1200W do prostoru 90 x 90 cm, 1 LED panel 2000W do prostoru 110 cm x 110 cm, 2 LED panely 2000W do prostoru 150 cm x 150 apod. Průměrný pěstitel umísťuje panely o něco výše než 35 cm nad rostlinu a pak mu LED panel osvítí větší plochu. Rozhodně nedávejte panel výše než 50 cm nad rostlinu - světlo je pak příliš slabé a to se projeví na úrodě. 
 
Good luck!
 
Autor: Growmaster
Zpět