Srovnání: LED panel Epistar 1200 Full Spectrum vs. Mars Hydro II 1200

04.06.2018 18:14

LED panelů je v současnosti na trhu celá řada a zákazníci si tak konečně mohou vybírat. S rozšiřováním nabídky roste i konkurence a ceny se tak dostávají na úroveň, kdy je na místě pečlivě zvážit, zde se vyplatí pokračovat s HPS výbojkami nebo nastal čas na změnu. Dnes pro Vás srovnáváme dva zástupce oblíbené kategorie 1200W. Jedná se tedy o panely vhodné na osvětlení prostoru přibližně 1x1 metr.

     

Oba LED panely jsou osazeny LED diodami renomované značky Epistar. Hlavní rozdíl mezi panely je v tom, že panel značky Mars disponuje možností přepnutí mezi fázemi růstu a květu, zatímco LED panel Epistar má pouze jeden režim provozu a to tzv. full spectrum. Z hlediska ceny vyhrává jednoznačně panel Epistar, ale bude to stačit k tomu, aby se stal lepší volbou než osvědčené svítidlo Mars Hydro II? Podrobně si rozebereme provoz obou LED panelů v jednotlivých fázích vývoje rostliny a rozhodnutí necháme na Vás.

 

  1. Fáze růstu - doba trvání 2 týdny

Ve fázi růstu potřebují rostliny především modrou část světelného spektra. LED panel Mars dosahuje v režimu růstu relativní intenzity této části spektra 0,85. Jeho spotřeba v režimu růstu je 308 W.

LED panel Epistar 1200 Full Spectrum dosahuje intenzity modré části spektra 0,32, což je hodnota podstatně nižší. Spotřeba ve full spectrum režimu je 235 W.

 

Ve fázi růstu je tedy jednoznačným vítězem panel Mars. Avšak nižší relativní intenzita modré části spektra panelu Epistar Full Spectrum nepředstavuje v reálném provozu výraznou nevýhodu, protože rostliny jsou v této fázi malé a je tedy třeba svítit pouze na malou plochu. Panel je tedy možné dát poměrně nízko a nedostatek světla mladým rostlinám rozhodně nehrozí.

 

  1. Fáze květu - doba trvání 10 týdnů

Ve fázi květu využívají rostliny především červenou část světelného spektra. LED panel Mars II 1200 dosahuje v režimu květu relativní intenzity této části spektra 0,98. Jeho udávaná spotřeba v režimu růstu je 476W.

LED panel Epistar 1200 Full Spectrum dosahuje shodné intenzity červené části spektra 0,98. Spotřeba ve full spektrum režimu je 235 W.

Ve fázi květu jsou relativní intenzity o obou panelů na velice vysoké úrovni. Nižší spotřeba panelu Epistar je daná využitím technologie Dual-chip, zatímco panely Mars využívají klasické jednoduché chipy (diody). Zde je tedy překvapivým vítězem panel Epistar 1200 Full Spectrum. Vidíme tedy, že full spectrum režim není "něco mezi" režimem růstu a květu. Full spectrum režim je v podstatě režim květu, pouze s velice mírně zvýrazněným modrým spektrem.

Dalším konkurentem obou LED panelů je Epistar 2000 Full Spectrum, který je i přes svůj podstatně vyšší výkon a příznivou spotřebu 380W stále levnější než Mars II 1200 a může být pro řadu pěstitelů, kteří preferují vysoce nadimenzovaný výkon, lákavou alternativou.

 

 

Zpět