Přehřívání growroomu - co dělat??

03.07.2018 17:26

Každý, kdo někdy zkoušel pěstovat pod sodíkovými výbojkami, určitě zná ten nepříjemný pocit, když se v letních měsících teplota v growroomu přehoupne přes 30°C, ventilátor jede naplno a nevidíte další možnosti, jak prostor zchladit.

Optimální teplota v growroomu je přitom nižší než 30°C. Při zapnutém osvětlení by měla být v rozmezí 22°C - 27°C. Jako kritická hranice, kdy se začne podstatně zpomalovat metabolismus rostlin, je uváděno zpravidla právě 30°C.

Udržet teplotu v komfortním rozsahu můžeme pomocí následujících postupů:

1) Modernizujte svoje vybavení přechodem na LED osvětlení. Váš growroom se přestane přehřívat, a kromě toho ušetříte každý rok i desetitisíce korun za elektřinu. Díky tomu nejen ušetříte, ale zároveň zajistíte, že Vaše účty nebudou podezřele vysoké. Zakoupit kvalitní a výkonný LED panel můžete např. zde: https://www.grow-led.cz/products/epistar-2000w-full-spectrum/

2) Pěstujte v chladných prostorech a řádně nadimenzujte svoji ventilaci. Ano, i v létě jde pěstovat i pod sodíkovými výbojkami. Potřebujete pro to chladný sklep nebo stodolu a ventilaci, která výkonem cca trojnásobně překonává tabulkové hodnoty. Pokud jste se rozhodli pěstovat pod sodíkem v přehřátém bytě, zbývají Vám jen nouzové postupy – sviťte v noci a zároveň větrejte otevřenými okny. Přes den zatáhněte rolety a nevětrejte. Pozor na prozrazení pachem, světlem nebo hlukem.

3) Dejte si v létě pauzu. I od nejoblíbenějšího koníčku si není špatné načas odpočinou a načerpat energii do další práce. Řada growerů během léta prostě nepěstuje.

 

Zpět