Nejčastější chyby začátečníků

18.05.2017 10:03

Každý, kdo se někdy hlouběji zajímal o indoor pěstování, asi zná základní ukazatele výkonnosti jako je počet gramů na watt příkonu, počet gramů na 1 metr čtvereční, na jednu rostlinu apod. Jako ve všech disciplínách i v growingu se řada pěstitelů ráda anonymně online pochlubí, jak jsou úspěšní a mnozí podle svých tvrzení dokonce překonávají efektivitu legálních průmyslových pěstíren v Nizozemí a Kalifornii.

Začínajícího pěstitele tak po první sklizni často čeká vystřízlivění, protože se těmto "ideálním číslům" jenom těžko přiblíží, a někteří to dokonce bez dalšího boje vzdají. Na začátku je tedy potřeba si ujasnit, jestli máte pro growing vhodné podmínky a předpoklady. Měli byste:

  • Mít vhodné prostory. Pěstírna Vám nezabere pouze prostor 1x1 metr. Potřebujete mít i zázemí na hnojiva, pomůcky, prostor na zdi na ventilátor apod. Navíc je s pěstováním spojená i vlhkost a hluk. Zkrátka na seriózní growing budete potřebovat celou místnost. V případě využití HPS výbojek by to měla být dokonce místnost větší, aby se hned nepřehřála.
  • Mít dostatek času. Rostliny potřebují od začátku do konce adekvátní péči. Počítejte průměrně s hodinou práce denně na malý growroom. Některé dny nebude potřeba udělat nic, někdy budete pracovat 4 hodiny a přitom stejně nestihnete vše, co jste zamýšleli.
  • Mít prostředky na počáteční investice. Začátky se neobejdou bez nákupu velkého množství specifického vybavení. Vkládejte do svého koníčku jen peníze, které na nic jiného nepotřebujete a můžete je postrádat. Rozhodně předem nepočítejte s tím, že se Vám investice po první úrodě "vrátí". Stát se to může, ale stejně tak se může stát, že kvůli začátečnickým chybám nesklidíte nic nebo jen zlomek očekávaného množství. Pokud prostředky na indoor pěstování momentálně nemáte, nezkoušejte nahrazovat kvalitní výbavu "homemade" řešeními. Pěstujte raději na zahradě nebo v květináči na balkoně. Bude Vás to stát jen pár korun, přinese Vám to hodně radosti a získáte cenné zkušenosti, které se Vám později zúročí.
 
Pokud uvedené předpoklady splňujete a rozhodli jste se "do toho jít", ohlídejte si, abyste se nedopouštěli základních chyb, které Vás připraví o výnosy i nadšení z Vašeho nového hobby. Většinu těchto témat naleznete rozvedených v našich dalších článcích. Rozhodně jde o okruhy, ve kterých se vyplatí dále vzdělávat. V čem se tedy nejčastěji chybuje:
 
  • Přelévání - kořeny rostlin potřebují dýchat. Před opětovným zaléváním nechte substrát vyschnout.
  • Nedostatečná ventilace - sodíkové výbojky vydávají velké množství tepla, takže je naprosto nutné koupit dostečně výkonný ventilátor, na kterém se nevyplatí šetřit. V případě použití LED panelů jsou nároky na ventilaci naopak minimální.
  • Špatná kyselost zálivky - začátečníci často vůbec neřeší Ph vody, což je podstatná a zbytečná chyba. Zapomeňte na nepřesné testovací proužky. Digitální měřič Ph je nezbytná součást výbavy.
  • Nevhodné dávkování živin - hnojivo dávkujte přesně dle pokynů výrobce. Používejte pouze hnojiva renomovaných výrobců a nekombinujte hnojiva různých výrobců.
  • Nekvalitní genetika - neinvestujte svůj čas a snahu do semínek nebo řízků, u kterých si nejste 100% jisti jejich kvalitou. Zaručeně kvalitní semínka renomovaných seedbank na našem trhu seženete bez problému.
  •  Poddimenzovaný výkon osvětlení - dostatek světla je velice důležitý. Hlavně u LED svítidel pořizují začátečníci často nedostatečně výkonné panely, které zavěšují příliš vysoko nad rostliny. Investice do výkonného LED panelu se Vám rozhodně vyplatí.
 
Hodně zdaru!
 
Autor: Majk
Zpět