Klíčení semínek a první lístky

24.03.2018 16:06

Zima už pomalu končí a brzy začne sezóna venkovních pěstitelů a bylinkářů. Kdo nemá přístup ke kvalitním řízkům, měl by začít shánět vhodné osivo. Kvalitní genetika je základ úspěchu, takže kdo to myslí s úrodou vážně, měl by rozhodně koupit semínka od renomované seedbanky a nespoléhat se na "dárky" od kamarádů apod. Pro venkovní pěstování doporučuji upřednostnit samonakvétací (autoflowering) odrůdy, které dozrávají dříve, ještě za teplého srpnového sluníčka. 

Při samotném klíčení se používají 2 základní metody:

  • 1. Klíčení na papírovém ubrousku: vypláchněte vařící vodou plastovou misku, po vychladnutí dejte na dno rozložený papírový ubrousek a na něj nalijte trošku odstáté vody. Naprostá většina vody by měla být absorbována ubrouskem. V nádobě by rozhodně neměla být souvislá hladina vody výše než 1 mm nad ubrouskem. Na ubrousek položte semínka tak, aby byla zhruba z poloviny ponořena ve vodě a druhá část měla přístup ke vzduchu, aby semínko mohlo dýchat. Misku přikryjte igelitem nebo víkem, aby se voda příliš rychle nevypařovala, ale nepřikryvejte ji vzduchotěsně, aby nádoba trošku větrala. Nádobu uložte na místo se stálou teplotou 22-29 stupňů. Ve většině domácností je ideální místo police někde u stropu, kde je pokojová teplota nejvyšší. Nádobu neumísťujte na topení, ledaže by topilo velice mírně. Klíčky se objevují zpravidla po dvou dnech. Po vyklíčení přesaďte semínka např. do malých rašelinových květináčků cca 5-8 mm pod povrch substrátu. Do 2 dnů Vám začnou vylézat kulaté děložní lístky. 
 
  • 2. Klíčení přímo v půdě: někteří pěstitelé sázejí semínka přímo do pěstebního substrátu. Semínko se vloží cca 8 mm hluboko. Opět platí, že musí mít přístup k vodě i vzduchu zároveň, což je při této metodě obtížnější zajistit. Je nutné zalévat velice často, ale vždy jen malinko - ideální je použít rozprašovač vody. Při teplotě kolem 25 stupňů by měli začít rostlinky vylézat do 4 dnů.
 
Rostlinám v této nejranější fázi růstu by se měla udržovat vlhkost vzduchu kolem 90%. Nejlepším způsobem je uzavřít je do pařníku, tj. pod plastové víko, odkud vlhkost uniká pouze úzkým větracím otvorem. Indoor pěstitelé mohou využít i uzavřený growroom, který není v případě využití LED panelů nutné odvětrávat, protože prostor se nepřehřívá, a vlhkost tak zůstane uvnitř. Je také potřeba zajistit rostlinám dostatek světla. Pokud nemáte indoor pěstírnu, dejte je k oknu s orientací na jih nebo použijte stolní lampu vhodnou na klíčení: www.grow-led.cz/products/grow-light-126-led-flexible-lamp/. Rostlinky přesaďte ven, až vyrostou do výšky asi 20 cm.
 
Hodně zdaru!
 
Autor: Majk
Zpět