Jak zajistit optimální pH zálivky?

16.06.2018 21:21

Správná kyselost zálivky je jedním ze základních předpokladů pro bohatou úrodu. Optimální hodnota je přibližně 5.8 a odchylka do 0.15 nepředstavuje problém. Běžná voda ze studny má však pH okolo 7 a zalévání takto zásaditou vodou se už bez negativních následků neobejde. Zajištění správného pH není časově ani finančně příliš náročné. Přesto nemalá část pěstitelů úpravu pH jednoduše ignoruje. Pokud nejste spokojeni se svojí úrodou a patříte mezi ně, měli byste to rychle změnit.

Budete potřebovat následující výbavu:

  1. elektronický pH metr
  2. pH minus roztok pro růst (roztok kyseliny dusičné)
  3. pH minus roztok pro květ (roztok kyseliny fosforečné)
  4. kalibrační roztok pH 7.0
  5. kalibrační roztok pH 4.0.

Cena tohoto příslušenství je cca 1500 Kč.

 

Správný postup přípravy zálivky je následující:

Naplňte do nádoby požadované množství vody a nechte jí 24 hodin odstát při pokojové teplotě. Přesně nadávkujte hnojiva a výživové doplňky dle manuálu výrobce. Nyní přichází ta správná chvíle na změření pH. Zapněte pH metr, ponořte čidlo do zálivky a počkejte přibližně 20 sekund, než se hodnota ustálí.

Naměřená hodnota bude vždy vyšší než optimálních 5.8, takže ji pomocí pH minus roztoku snižte na požadovanou úroveň. Po přidání pH minus roztoku před dalším měřením vždy zálivku řádně promíchejte. Roztok přidávejte po malých dávkách, když pH snížíte příliš moc, není už cesty zpět a nezbývá než vše vylít a začít celý proces znova. Po dosažení optimálního pH rovnou zalévejte, ale nepřelévejte, viz.: https://www.grow-led.cz/news/jak-spravne-zalevat/

Ale pozor! PH metr neměří přesně po neomezeně dlouhý čas jako třeba rtuťový teploměr. Elektronický Ph metr se musí pravidelně seřizovat – tzv. kalibrovat. Pokud to neuděláte, mohou se po čase skutečné a naměřené hodnoty významně lišit, což by naprosto znehodnotilo Vaši snahu. Proto kalibrujte nejméně jednou za 10 dnů. U všech Ph metrů je postup podobný. Pokud si objednáte nejprodávanější Ph metr na českém trhu "ADWA pH tester", obdržíte pravděpodobně manuál v angličtině. Zde je manuál pro kalibraci tohoto Ph metru v češtině:

1. Sundejte ochranný kryt a ponořte čidlo přístroje do kalibračního roztoku pH7 na 10 minut.

2. Ponechte čidlo v roztoku a stiskněte tlačítko „ON/OFF“.

3. Stiskněte tlačítko „CAL“. Na displeji začne blikat „7,0“ a „pH“. Jakmile přestane blikat

„pH“, měření se ustálilo. Stiskněte tlačítko „READ“, začnou blikat „4,0“ a „pH“.

4. Omyjte elektrodu v destilované nebo deionizované vodě (nevodivé).

5. Vložte elektrodu do kalibračního roztoku pH4 (pro měření kyselosti).

6. Jakmile přestane blikat „pH“, měření se ustálilo. Stiskněte tlačítko „READ“. Kalibrace je

 dokončena.

 

Pro kalibraci použijte vždy čerstvý kalibrační roztok!

 

Good luck. :-)

 

Zpět