Jak správně zalévat?

10.11.2017 15:04

Technika správného zalévání patří k základním znalostem každého growera. Přesto v této oblasti mnoho začátečníků hrubě chybuje a tím se připravují o radost ze zdravých a krásných rostlin. Problematiku si rozdělíme na přípravu zálivky a četnost zalévání.

Příprava zálivky

Vodu, zejména pokud se jedná o vodu chlorovanou, nalejte do nádoby pro přípravu zálivky alespoň den před zaléváním a nechte odstát. Hnojiva dávkujte přesně dle pokynů výrobce. Při použití LED osvětlení zvyšte množství hnojiva o 10%, protože nebudete zalévat tak často, resp. snížíte množství zálivky. 

Kromě hnojiva doporučuji ještě přípravek na podporu kořenů při prvních 4 týdnech růstu. Po pečlivém smíchání vody s hnojivy a doplňky změřte kyselost vody, tj. hodnotu Ph. Pokud nepoužíváte dešťovou vodu, bude hodnota Ph obvykle kolem 7. Rostliny však preferují kyselejší zálivku s Ph v rozmezí 5,7 - 6. Použijte kyselinu dusičnou (ve fázi růstu) nebo kyselinu fosforečnou (květ) a Ph snižte na požadovanou úroveň. Zálivka by měla mít teplotu 19 - 22 stupňů.

Četnost zalévání

Nejhorším nešvarem mezi pěstiteli je bezpochyby přelévání rostlin. Kořeny potom nemohou dýchat a rostliny neprosperují a uhnívají. Jak tedy přelévání předcházet? Jednoduše zalévat méně a zalévat méně často. Standartní zalévací dávka pro 80 cm vysokou rostlinu by neměla být vyšší než 500 ml, záleží na mnoha faktorech  - např. teplota a vlhkost okolí, odrůda, plocha listů. Kolik přesně to má být si určíte individuálně a to tak, abyste zalévali přibližně jednou za 5 dnů. Nikdy automaticky nezalévejte rostlinu po uplynutí zamýšlených 5 dnů. Zalévat ji můžete pouze v případě, že půda už obsahuje pouze malé množství vody a kořeny tak získaly přístup ke vzduchu. Nejlepší technikou, jak to zjistit, je si rostlinu s květináčem potěžkat. Pokud je po 5 dnech stále těžká, rozhodně ji opětovně nezalévajte. Se zálivkou počkejte, až bude substrát na povrchu suchý a květináč bude lehký. A příště zalévejte menším množstvím zálivky, abyste intervaly zalévání zkrátili na požadovaných 5 dnů.

 

Autor. Majk

Zpět