Optimalizace growroomu z hlediska teploty a vlhkosti po nahrazení sodíkových výbojek LED panely

07.08.2017 20:16

Optimalizace growroomu z hlediska teploty a vlhkosti po nahrazení sodíkových výbojek LED panely

 

Ať už jste zkušený pěstitel nebo s growingem teprve začínáte, následující tipy se vám budou jistě hodit. Obecně platí, že nastavení ideálních podmínek je při práci s LED podstatně jednodušší. Každý, kdo vyzkoušel oba postupy potvrdí, že pro začátečníka je LED technologie jasná volba, protože mu nedovolí udělat tolik chyb. Z hlediska optimalizace hraje hlavní roli fakt, že LED osvětlení vydává mnohem méně tepla než HPS výbojky. 

TEPLOTA

HPS (high pressure sodium) výbojky vydávají extrémní množství tepla. Growroom je třeba odvětrávat a měnit v něm vzduch silným ventilátorem. Mimochodem právě příliš slabě nadimenzovaná ventilace je klasická chyba začátečníků. Vyvedením teplého vzduchu z growroomu ale ještě nemáte vyhráno. Ohřívá se totiž vzduch v celé místnosti a pokud není dost velká, přehřeje se i ta. Při teplotách nad 30 stupňů pociťují rostliny stres z přehřátí, což se negativně projeví na celkové kondici i výnosech. Optimální teplota je 23 stupňů. S LED panelem přehřátí neřešíte. Nevydává ani desetinu tepla v porovnání s HPS technologií. Odvod vzduchu z growroomu ventilátorem je kvůli zápachu, hlavně v posledních 6 týdnech přesto potřeba, ale postačí model s podstatně nižším výkonem, čímž ušetříte tisíce korun na nákupní ceně a snížíte spotřebu elektřiny i hlučnost systému. 

Kromě ventilátoru na odvod vzduchu ven z growroomu se v případě HPS používají ještě menší větráčky, kterými se rozhání teplo přímo u vrcholů rostlin, které jsou nejblíže výbojkám a hrozí jim popálení. Tyto v případě využití LED technologie vůbec nepotřebujete, čímž se uvolní místo pro více rostlin. Není pravda, že intenzivní proudění vzduchu je potřeba, aby narostly rostlinám silné stonky. Silné a pevné stonky jsou znakem dostatku živin a dobrého prostředí. Má je každá zdravá a spokojená rostlina.

LED technologie Vám navíc umožní věnovat se svému koníčku i v horkých letních měsících, kdy byste growroom s HPS výbojkami prostě neuchladili.

 

VLHKOST

Udržování správné vlhkosti je další klíčový faktor pro Váš úspěch. V ranné fázi růstu potřebujete vlhkost zvyšovat až na 90%. V případě HPS výbojky se dostanete do celkem složité situace, kdy musíte growroom intenzivně odvětrávat kvůli udržení optimální teploty, ale tím zároveň odvádíte vlhkost. Nejčastější řešení je koupě zvlhčovače vzduchu a vytvoření vlhkosti 90% v celé místnosti. Největším rizikem takového postupu je vznik plísní. S LED osvětlením malé rostliny pouze zavřete do growroomu, ventilaci necháte vypnutou a vzduch uvnitř se zvlhčí odparem vody z květináčů nebo ji zvýšíte rozprašovačem (nerozprašujte vodu na lampu, ale na zem – rychle se vypaří). Nemusíte tak vysoké vlhkosti vystavovat i podlahy, omítky a vybavení místnosti.

 

 

Když rostliny povyrostou mají větší květináče, větší povrch listů i větší množství zálivky. Odpar vody se tak dramaticky zvýší a Vy najednou řešíte opačný problém – jak snížit vlhkost na požadovaných cca 60 - 65 % při květu. Odpar a tím i vlhkost vzduchu se dramaticky zvyšuje zejména v případě sodíkových výbojek. Je to způsobeno vysokou teplotou a silnou ventilací. Podobně jako když si vysušujete vlasy fénem, i v growroomu teplo a vítr vypaří v krátkém čase velké množství vody.

Tato voda samozřejmě nezmizí, ale zůstává ve vzduchu. Obvykle se taková situace řeší koupí odvlhčovače vzduchu nebo velmi častým větráním místnosti. Při využití LED technologie vysoké teploty nevznikají a ventilace běží zhruba na 10% výkonu oproti použítí HPS, takže odpar se drží na přijatelné úrovni. Growroom tak stačí cca jednou za 2 dny pořádně vyvětrat. Tip na závěr: Při obou metodách můžete snížit odpar tím, že nebudete zalévat přímo do květináčů, ale to misek pod nimi – hlína na povrchu tak zůstane suchá, a tím se sníží odpar i riziko plísní.

 

Hodně zdaru a ať vám rostou!

 

Autor: Growmaster

Zpět